Investiční Fórum: Alternativní investice

Dne 10. listopadu 2014 od 14. do 18. hodin se konala v Praze v Hotelu DAP konference pořádaná Investičním fórem na téma alternativní investice. Dostali jsme pozvání na prezentování o veteránech. Toho jsme využili a společně se společností BBI Classic Investments jsme ukázali možnosti investování do veteránů.Proč jsou veteráni zajímavou investicí? Index s klasickými vozy překonává akciové indexy, jedná se o stabilně rostoucí trh, v současné době má nejvyšší rostoucí zhodnocení v rámci segmentu sběratelských předmětů. Index HAGI (The Historic Automobile Group International) sleduje cenu veteránů a dle něho se tak můžete orientovat.U veteránů je podstatný rok výroby, protože výbavy aut se v letech měnily, mohou mít tedy jinou hodnotu. Podstatný je také stav vozidla. Důležité je zvážit, jestli kupovat veterána, kterého je nutné renovovat, protože cena renovace může být vyšší než to, za co ho prodáte.

2014_investicni-forum_01

Prezentace byla rozdělena na dvě části, na přímý nákup a na investování přes specializovaný fond kvalifikovaných investorů.Pro přímé investování je potřebná znalost v oboru. Je to méně likvidní investice s poměrně velkými jednotkovými náklady na uskladnění, údržbu a pojištění vozu. Druhou možností je investice přes specializovaný fond. Zde nemusíte autům vůbec rozumět, nakupuje za vás fond. Jednotkové náklady jsou v tomto případě nižší a likvidita je také lepší. Nejžádanější jsou vozidla typu coupé a cabrio. Pak také auta herců a politiků a jiných známých osobností.

2014_investicni-forum_02

Druhou možností je Fond kvalifikovaných investorů, který poskytuje BBI Classic Investments. Bude investovat do raritních klasických automobilů malosériové výroby. Průměrná doba držení vozidla ve fondu bude dva až tři roky. Minimální investicí klienta do fondu budou 2 miliony korun, délka investice bude na kolem 5 let a zhodnocení investice by mělo být 10-15 %.