Úvod do Investování do veteránů

Téma investování do veteránů je velmi rozsáhlé, avšak u nás zanedbávané, respektive pokroucené. Pro spoustu lidí je to něco jako červený hadr pro býka. 

Na všech možných auto-webech či časopisových článcích naleznete vždy alespoň jeden článek o investování do veteránů, jaké je koupě veterána terno a proč jste ještě nic nekoupili. Více se však nedozvíte, vždy jde ale šipka grafu hodnoty peněz nahoru. Proto jsme se trochu zamysleli a rádi bychom vám poskytli na toto téma více informací formou seriálu na pokračování.

investovani-02

Začněme jako ve škole, od základů a pokud s námi vydržíte, dostaneme se až na třešničku dortu. Kdo je to investor? Teorie říká, že investor je investiční fond, banka, penzijní fond, pojišťovna nebo fyzická osoba, která vyhledává optimální způsob, jak zhodnotit své dočasně volné finanční prostředky. Pro naše použití to jsou většinou fyzické či právnické osoby, které své peněžní prostředky vkládají do historických vozidel s cílem zhodnocení. Prostě chtějí něco „vyrejžovat“. Co je to historické vozidlo? Je to veterán, vintage, youngtimer, klasický automobil, sportovní automobil a tak dále. Pro pořádek můžeme použít třídění dle Technického kodexu FIVA 2010, bod 5 a 6.

  • Třída A (Ancestor) Vozidla vyrobená do 31. prosince 1904
  • Třída B (Veteran) Vozidla vyrobená mezi 1. lednem 1905 a 31. prosincem 1918
  • Třída C (Vintage) Vozidla vyrobená mezi 1. lednem 1919 a 31. prosincem 1930
  • Třída D (Post Vintage) Vozidla zhotovená mezi 1.lednem 1931 a 31. prosincem 1945
  • Třída E (Post War) Vozidla postavená mezi 1. lednem 1946 a 31. prosincem 1960
  • Třída F Vozidla postavená mezi 1. lednem 1961 a 31. prosincem 1970
  • Třída G Vozidla postavená mezi 1. lednem 1971 a věkovým limitem FIVA, to jest 30 let

investovani-04

Dá se ovšem uvažovat i o kategorii instant classic, nebo young classic, což jsou dnes auta let devadesátých. Jejich cena je právě dnes zajímavá z hlediska nákupu. Dále ovšem budeme používat obecně slova veterán, nebo historické vozidlo.

Kde se dá takový veterán koupit? Pokud máte zájem o koupi, je tu několik možností, a to klasická inzerce, internetová inzerce, specializované prodejní galerie, aukce, veletrhy jako je například Retro Stuttgart, Classica Essen a mnoho dalších, v neposlední řadě bych uvedl burzu, zde se dají převážně koupit náhradní díly, ale i krásná auta. Takto se po celém světě prodávají ty největší unikáty.

investovani-03

Při rozhodování o volbě investice musí investor zvažovat míru rizika, likviditu a očekávanou výši výnosu. Pro milovníky matematiky máme dobrou zprávu, budou i vzorečky. I pro Harpagony máme dobrou zprávu – na veteránech se skutečně vydělat dá. Škarohlídy také potěšíme – má to všechno svůj háček.

Ale o tom všem až v příštích dílech.