Auta z Křenovic: Alpina B11 3.5

V Křenovicích máte jedinečnou šanci spatřit i auto u Čechách velmi vzácné. Výroby firmy Alpina se tváří jako BMW, ale přitom jsou přeci jen trochu zvláštní.

Není to tak dávno, kdy se v Křenovicích dala potkat Alpina B11 3.5, kterou automobilka stavěla na základech BMW 735i generace E32. Její výroba probíhala krátce, od ledna do září 1987. Má řadový šestiválec 3,5 litru, který v Alpině naladili až na 245 koní a 310 Nm. Díky tomu měla velký sedan zrychlení na stovku za 7,9 sekundy a maximálku 243 km/h.

Konkrétní Alpina u Truců byla pátou vyrobenou z téhle série. Víme to díky plaketce, kterou tahle značka dává do všech svých aut. Jinak má B11 tradiční lízátko a kola, která zdobí každý prodaný kus tohoto vylepšeného BMW. V autě s nízkou siluetou je i bohatá výbava – například roletky zadních oken, kožená pohodlná sedadla, elektrický šíbr a dřevěný dekor. Také výborná prostornost základní sedmičky zůstala zachována. Alpina jen dodala speciální dřevěnou hlavici řadičky a originální koberečky.

Majitele Alpiny ale cingrlátka nezajímají, ten chce přece výkon, který u BMW nedostane. Model B11 překypuje tak brutální silou, která je neuvěřitelně snadno dostupná s každým letmým sešlápnutím pedálu. Doprovází to navíc burácení motoru, které je zlověstnější než husitský chorál. Vy to ale moc nevnímáte, protože se právě řítíte s velkým sedanem po silnici s rychlostí dalece přesahující povolené limity. Chce to ale kvalitní povrch, protože světlá výška Alpiny jej na českých silničkách dost limituje.

Pro někoho je sedmička generace E32 nejhezčí ze všech. I když bych s tím nesouhlasil, musím uznat, že dodnes patří k těm nejlepším autům. Zvláště s benzínovými motory je skvělá. Ovšem díky úpravám Alpiny je pak nepřekonatelná a navíc vám vaše peníze už bude jen zhodnocovat.

Foto: Mikka