Auta z Křenovic: BMW 316i Baur TC2

Byl to jeden z mých oblíbených angličáků a teď sedím za jeho volantem. BMW E30 ve verzi Baur TC-2 je ale vážně krásné cabrio i dnes. Vychází z kupé a ponechává si rámy dveří a částečně i zadní okna. Firma Baur jej stavěla proto, že BMW původně o kabrioletu neuvažovalo. Nakonec jej ale vyrobilo v roce 1987 také.

Baur přesto svoje TC-2 stavěl dál, byly zajímavou alternativou pro milovníky větru ve vlasech. Navíc jste ho mohli mít ve všech motorizacích, od 316i po M3. Výsledkem bylo 14 tisíc otevřených aut, kdy nejvíce se stavěl typ 320i, nejméně pak 318iS a 325iX. I když je tu ještě vzácnější kus – Baur Coupé se zkrácenou střechou a obřím zadním oknem, kterého se vyrobil jediný kus.

Mnou otestovaný kousek vychází z modernizované verze 316i. Tu poznáte podle lakovaných celoplastových nárazníků. Interiérem se Baur od standardních třicítek nijak neliší. A naštěstí zůstaly zachovány i výborné jízdní vlastnosti typu E30. To je totiž ještě lehké BMW se skvělým vyvážením. Baur na tom nic nezkazil a s točivým motorem může být tohle kabrio dost zábavné. Ani ho netíží přílišné výztuhy, protože u koncepce Bauru to není potřeba. I ve verzi 316i má dostatek dynamiky, takže si představte, jak by jezdilo 325i.

Takže pokud chcete vítr ve vlasech a přitom tuhost a zábavnost klasického dvoudvéřáku E30, je Baur o dost lepší volba, než sedan s šíbrem. Takhle zábavné auto už budete dnes v nabídce BMW hledat těžko.

Foto: Mikka